Úcta k Sedembolestnej Panne Márií u Slovákov začala prijatím kresťanstva od vierozvestov sv. Cyrila a Metoda. Ľud k jej úcte staval kaplnky a chrámy. Podobne aj pri Šaštíne, blízko zámku visel na strome obraz Sedembolestnej.
1564 - Začiatok pútnictva. V tomto roku Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštinského panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslišanie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí podnes.
1654 - Sochu Sedembolestnej Panny Márie počas tureckých vojen preniesli do blízkeho zámku a uschovali v kaplnke sv. Imricha. Tu bola do začiatku 18. storočia.
1710 - Socha bola znova uložená do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. Preto sa začalo s ich vyšetrovaním.
1732 - 25. augusta sochu preniesli do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole
na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu
na čele s ostrihomským kanonikom Jurajom Agnelym, šaštínskym rodákom. Komisia preskúmala
726 zázračných prípadov, ktoré znovu prešetrila komisia v Bratislave. - 10. novembra
za účasti mnohých duchovných a 20 tisíc pútnikov slávnostne vyhlásili sochu za zázračnú
a znova uložili do trojhrannej kaplnky. Vtedy sa na tomto mieste slúžila po prvý
raz svätá omša. Sochu zverili do opatery šaštínskemu farárovi Jánovi Schonovi.
1733
- provinciál radu Paulínov, František Rosa, vymohol, aby socha prešla pod ich opateru.
Paulíni prišli do Šaštína 2. apríla. Podujali sa postaviť pútnický chrám a kláštor.
1736 - 16. júla posviacka základného kameňa. Začali sa stavebné práce pod vedením Jána Damianiho, staviteľa z Viedne. Neskôr stavbu viedol Matej Vépy.
1748 - bola dokončená stavba a strecha nad kostolom a v roku 1751 bol zastrešený
aj kláštor.
1757 - chrám maľoval Jean Joseph Chamant prekrásnymi freskami na strope
a nad bočnými oltármi.
1760 - pokračuje vnútorná výzdoba chrámu podľa návrhu Františka
Antona Hildebranta, cisárskeho staviteľa, ktorý navrhol aj stavbu hlavného oltára
z červeného mramoru a celého priečelia chrámu. Celá stavba bola financovaná zo zbierok
prostého ľudu a s prispením cisárovnej Márie Terézie.
1764 - 15. augusta za účasti ostrihomského arcibiskupa Barkóczyho, cisárovnej Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrinského, mnohých duchovných a tisícov pútnikov bola vysviacka chrámu a slávnostné prenesenie sochy na hlavný oltár.
1765 - posvätili zvony na veže, ktoré dosahovali len výšku strechy a boli ukončené
ihlanmi.
1771 - bol postavený organ s 25 variáciami a kazatelnica. Postupne postavili
bočné oltáre z mramoru, okrem jedného. Oltárne obrazy maľoval Ján Lukáč Kracker.
1786 - cisár Jozef II. Zrušil rehoľu Paulínov, ktorých bolo v Šaštíne 17. Odišli do Poľska. Chrám prešiel pod správu šaštinského farára - dekana Jakuba Schneidera a štyroch kaplánov. Starý farský kostol v Šaštíne zatvorili. Faru presťahovali do časti kláštora, ktorý sa stal cisárskym majetkom.
1864 - konala sa oslava tristoročného výročia uctievania sochy Sedembolestnej v Šaštíne. Predtým dekan Štefan Hrebíček sa podujal dostaviť dve veže do terajšej výšky. Stavbu previedol hodonínsky staviteľ Jozef Bárta. Kríže na veže slávnostne vytiahli 26. júna 1864. Celý chrám zrenovovali. - 8. septembra sa konala veľká slávnosť, pri ktorej ostrihomský arcibiskup, kardinál Ján Scitovský, korunoval sochu zlatými korunami, ktoré posvätil pápež Pius IX. Slávnosti sa zúastnilo 300 duchovných a vyše 120 tisíc pútnikov.
1902 - dekan Jozef Mária Škarda, pri príležitosti príchodu cisára do Šaštína na ukončenie manévrov, dal obnoviť chrám.
1914 - počas 1. svetovej vojny zobrali z veží zvony, okrem najmenšieho.
1924 - 8. september rozhodnutím trnavského biskupa Dr. Pavla Jantauscha prišli do Šaštína saleziáni - synovia Don Bosca. Opravili starý farský kostol na námesti, ktorý bol 150 rokov sýpkou. Zasvätili ho svojmu zakladateľovi sv. Jánovi Boscovi.
1926 - 31. októbra bola posviacka 4 veľkých zvonov.
1927 - 2. apríla sv. Otec Pius XI. Dekrétom "Celebre apud Slovaccham gentem" vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. 22. mája to slávnostne vyhlásil za účasti 3 biskupov a 40 tisíc pútnikov.
1928 - bola posviacka veľkého národného zvona Sedembolestnej, ktorého hmotnosť je
4.745 kg.
1929 - bolo zavedené do chrámu a kláštora elektrické osvetlenie.
1941 - 43 - oprava svätyne a celej budovy. Viedenský Slováci darovali plastickú krížovú cestu. Po skončení zároveň objednali rozšírenie organa.
1950 - 14. apríla boli zo Šaštína násilne vyhnaní Saleziáni a správa prešla do rúk diecéznych kňazov. Na jeseň bol dohotovený orgán, ktorý má teraz 120 registrov, 5 manuálov, tri hracie stoly a 5500 píšťal. Pútnici aj nadaľej, aj cez prekážky navštevovali pútnický chrám.
1964 - pri 400 - ročnom uctievaní sochy na žiadosť pánov biskupov Dr. Ambróza Lazíka a Dr. Eduarda Néczeyho pápež Pavol VI. Povýšil svätyňu Sedembolestnej dekrétom "Ad perpetuam rei memoriam" z 23. novembra na baziliku minor - menšiu. Slávnostné vyhlásenie sa konalo 27. decembra za účasti trnavského pána biskupa Lazíka, mnohých duchovných a veriacich.
1968 - 70 - znova faru spravujú otcovia Saleziáni - zavádzajú nové ozvučenie, elektrický pohon zvonov a postavili provizórny oltár k ľudu.
1975 - vdp. Farár Karol Senáši dal postaviť nový mramorový oltár k ľudu, ktorý posvätil p. biskup Dr. Július Gábriš, veľký mariánsky ctiteľ a každoročný pútnik k Sedembolestnej.
1987 - Mariánsky rok- baziliku navštívila Matka Tereza z Kalkaty a nový trnavský biskup, terajší arcibiskup-metropolita Slovenska Mons. Ján Sokol. Pod vedením miestneho pána farára Jána Bašu sa začala generálna oprava baziliky.
1990 - koncom februára prichádzajú znova do Šaštína Saleziáni a pod vedením farára-dekana Jána Malženického pokračuje oprava baziliky, 9. marca preberá časť kláštora a už 9. mája sa tu koná prvá celonárodná púť pre všetkých duchovných Slovenska, ktorej sa zúčasnilo o 900 kňazov za účasti všetkých biskupov Slovenska a mnohých veriacich. 22. apríla sv. Otec Ján Pavol II. Pri ceste helikoptérou zvlášť pozdravil Sedembolestnú zakrúžením nad bazilikou a pri homílii sľúbil, že príde na púť. - vyvrcholením pútnickej sezóny bola veľká púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie - Patrónky Slovenska, kedy už celé priečelie bolo bez lešenia. Teraz prebiehajú renovačné práce vnútra baziliky: nová elektrická inštalácia, nové ozvučenie, úprava oltára a presbytéria, úprava sakristie, účelné temperovanie baziliky, obnova dlažby a dokončenie mariánskeho múzea pri bazilike. Najnákladnejšie však bude očistenie a oživenie krásnych Chamantových fresiek a celého vnútra baziliky
NAŠA SEDEMBOLESTNÁ MATKA |
ROZHODUJÚCA CHVÍĽA |
O BAZILIKE |
HISTÓRIA BAZILIKY |
NA ADORACI |
VŠETKO JE MILOSŤ A DAR |
PÚŤ DO CZESTOCHOWEJ |